NAP: definicja i wpływ na lokalne SEO

Dowiedz się, co oznacza akronim NAP i jak może pomóc wyszukiwarkom znaleźć Twoją lokalną firmę.

NAP – wirtualna wizytówka firmy

Wizerunek firmy w internecie

W dzisiejszych czasach zaufanie klientów do marki jest niezmiernie ważne, zwłaszcza jeśli chodzi o rynek e-commerce i zakupy online. Używanie tej samej nazwy, loga, barw i danych teleadresowych na zaufanych portalach internetowych może zwiększyć wiarygodność i rozpoznawalność Twojej firmy zarówno przez użytkowników, jak i wyszukiwarki. Dowiedz się, co to jest wizytówka NAP i dlaczego warto dbać o zgodność informacji zamieszczanych w internecie.

Użytkownik dokonujący płatności online przy użyciu karty kredytowej

Co to jest NAP?

W odniesieniu do SEO (Search Engine Optimization) NAP to skrótowiec od Name, Address, Phone, czyli podstawowych informacji o firmie zamieszczonych w formie elektronicznej wizytówki na różnego rodzaju serwisach internetowych (najczęściej bazach firm lub katalogach stron internetowych). Oprócz nazwy, adresu i numeru telefonu NAP-y mogą zawierać także imię, nazwisko, numer NIP, opis działalności, adres e-mail, czy link do strony www. Wszystkie te dane powinny być autentyczne i spójne, ponieważ mają wpływ na ranking firmy w wynikach wyszukiwania.

NAP a SEO

Budowanie świadomości marki w internecie to systematyczny i długotrwały proces. Chcąc zdobyć zaufanie klientów i przekonać wyszukiwarki do naszej firmy, warto wybierać jedynie sprawdzone serwisy do jej reklamy, a także poświęcić więcej czasu na stworzenie wizytówki NAP i uzupełnić ją jedynie rzetelnymi i prawdziwymi informacjami o naszej działalności.

Google, tak jak inne wyszukiwarki internetowe starają się wyświetlać swoim użytkownikom możliwie trafne i istotne informacje. Rozbieżność danych firmowych krążących w internecie może wzbudzić niepewność co do pokazania jej w wynikach wyszukiwania, zwłaszcza pod względem różnej lokalizacji firmy.

Serwisy takie jak Google Maps, które umożliwiają stworzenie cyfrowej wizytówki typu NAP, starannie weryfikują dodawane informacje o firmach, w szczególności ich dane kontaktowe – nic w tym dziwnego. Co prawda podanie błędnego numeru telefonu nie ma opłakanych skutków, to w przypadku wielogodzinnej podróży do błędnej lub nieaktualnej lokalizacji może przysporzyć wiele kłopotów, dlatego każda informacja na mapach Google podana w wątpliwość powoduje natychmiastowe zawieszenie lub usunięcie wizytówki.

Koniec drogi – ślepy zaułek

Jak zadbać o spójność informacji NAP?

Chcąc pozyskać jak najwięcej klientów z internetu, należy zapewnić im dokładne oraz aktualne informacje o naszej firmie. W tym celu warto posłużyć się kilkoma wskazówkami:

  • Wybierz odpowiednią nazwę firmy w celach marketingowych – skróconą lub pełną i konsekwentnie z niej korzystaj.
  • Zwróć uwagę na wielkość liter, myślniki, kropki, przecinki, czy spacje – zarówno w nazwie, jak i adresie firmy.
  • Informacje kontaktowe zamieszczone na firmowej stronie internetowej nie powinny różnić się od tych zamieszczonych na innych serwisach.
  • Jeśli dane firmy uległy zmianie, postaraj się (w miarę możliwości) je zaktualizować.

Podsumowanie

Wizytówki NAP są źródłem niezbędnych informacji dla potencjalnych klientów. Zachowując zgodność informacji o swojej firmie w sieci, zwiększasz jej autorytet oraz dostarczasz wyszukiwarkom cennych informacji, które z pewnością zostaną uwidocznione w wynikach wyszukiwania.