Ogólnoświatowa sieć komputerowa

Internet jest niezastąpionym sposobem komunikacji między ludźmi na całym świecie oraz miejscem do rozrywki, nauki i pracy. Dzięki niemu mamy dostęp do bankowości, poczty elektronicznej, czy zakupów online.

W dzisiejszych czasach ciężko wyobrazić sobie życie bez Internetu, zwłaszcza w ostatnich czasach pandemii koronawirusa, gdzie podczas lockdownu wiele firm oraz uczelni było w stanie dalej funkcjonować w trybie zdalnym. Pandemia znacznie przyśpieszyła rozwój internetu i uwidoczniła, jak bardzo jest on nam potrzebny.

Widmo trzeciej wojny światowej

Historia internetu zaczyna się od powołania w 1958 roku ARPA – amerykańskiej agencji badawczej mającej na celu stworzenie nowego systemu komunikacji na wypadek wybuchu trzeciej wojny światowej. Sieć miała mieć charakter zdecentralizowany, co znacznie uodporniłoby ją na ataki wroga i umożliwiło dalszą łączność w przypadku zniszczenia jednej z jej części.

Skutkiem działań było stworzenie w 1969 roku sieci ARPANET, która była przodkiem dzisiejszego Internetu. Sieć przez kilka kolejnych lat była stopniowo wykorzystywana przez różne instytucje naukowe, głównie w celach militarnych.

Pierwsze węzły sieci ARPANET

Protokół TCP/IP

Na początku lat 70-tych agencja ARPA przedstawiła protokół TCP/IP umożliwiający komunikację komputerów połączonych sieciowo. TCP zapewnia sterowanie transmisją danych, zachowanie jej kolejności, potwierdze odbioru czy kontrolę błędów, natomiast IP służy do adresowania urządzenia – każdy komputer miał od teraz przypisany w sieci unikalny identyfikator.

W 1983 roku rozwinęła się specyfikacja DNS (Domain Name System) – system tłumaczący nazwy sieciowe na zrozumiałe dla komputerów adresy IP. To dzięki niemu po wpisaniu nazwy domeny w przeglądarce internetowej jesteśmy przekierowywani w odpowiednie miejsce.

Pierwsza strona internetowa

W 1989 roku sieć ARPANET zostaje rozwiązana, mimo to internet rozwija się dalej. Tim Berners-Lee tworzy system informacyjny oparty na dokumentach tekstowych (World Wide Web), a rok później język HTML, tym samym dochodzi do powstania pierwszej w historii strony internetowej – info.cern.ch, którą można odwiedzać do dzisiaj.

Przykładowy fragment kodu HTML:

Struktura dokumentu HTML

Rozwój internetu

W kolejnych latach rozwój internetu zaczął gwałtownie przyspieszać. Pojawiły się pierwsze przeglądarki, wyszukiwarki oraz katalogi stron www. Z internetu zaczęły korzystać firmy komercyjne oraz instytucje bankowe, dzięki możliwości szyfrowania połączeń. Z biegiem czasu, sieć znajdowała coraz to nowsze zastosowania w sposobie komunikacji oraz przesyłu danych.

Obecnie Internet jest nieograniczoną bazą informacji, rośnie również odsetek populacji posiadający do niego dostęp. Na świecie jest już około 2 miliardów stron internetowych. Nic dziwnego, że w niektórych krajach dostęp do internetu został wpisany jako podstawowe prawo człowieka.