Znaczenie link buildingu
Dążąc do zdobycia wysokiej pozycji w wynikach wyszukiwania, sama optymalizacja w obrębie strony internetowej może nie wystarczyć. Roboty internetowe analizują stronę nie tylko pod kątem szybkości, responsywności oraz treści, lecz również sprawdzają linki zamieszczone do tej strony w sieci.
Według wyszukiwarki Google, linkowanie zewnętrzne jest drugim najważniejszym czynnikiem wpływającym na ranking strony (zaraz po zamieszczaniu wartościowych treści).
W dzisiejszych czasach do link buildingu należy podchodzić w przemyślany sposób, ponieważ nieprawidłowe zamieszczanie odnośników w internecie może zostać uznane za spam, a nasza strona zniknie z wyników wyszukiwania na stałe.
Definicja
Link building (linkowanie) to jedna ze strategii SEO polegająca na zamieszczaniu linków zwrotnych tzw. backlinków na różnych stronach internetowych w celu zwiększenia autorytetu domeny oraz rankingu w wynikach wyszukiwania. Metoda zaliczana jest do Off-Page SEO, czyli działań pozycjonerskich prowadzonych poza stroną internetową.
Naturalnie wykreowane linki z zewnętrznych witryn zwiększają szansę na uzyskanie wysokiej pozycji w wyszukiwarkach, a także pomagają w jej utrzymaniu.
Anatomia linku
Link (odnośnik, hiperłącze) jest to element HTML zbudowany z tagu <a/> oraz atrybutu href zawierającego adres URL strony. Tekst między znacznikami (anchor) widoczny jest jako nazwa linku.
Przykładowy fragment kodu HTML:
<a href="https://strefalinkow.pl">
Strefa Linków
</a>
W przeglądarce wyświetla się jako: Strefa Linków.
Oprócz href do powyższego tagu możemy również dodać inne atrybuty, takie jak: name, target, title, download, hreflang oraz rel.
Linki wewnętrzne i zewnętrzne
Ze względu na miejsce zamieszczenia linki możemy podzielić na dwa typy:
- Linki wewnętrzne – odnośniki zamieszczone na stronie odsyłające do treści w obrębie tej strony. W przeciwieństwie do linków zewnętrznych nie zwiększają one autorytetu domeny, za to pełnią ważną rolę w nawigowaniu między stronami i pomagają wyszukiwarkom uporządkować strukturę linków w obrębie witryny.
- Linki zewnętrzne (backlinki) – odnośniki pochodzące z zewnętrznych domen. Im wyższy autorytet strony linkującej, tym większa wartość linku dla wyszukiwarek. Aby polepszyć działanie SEO, tekst między znacznikami powinien zawierać słowa kluczowe, na które chcemy się pozycjonować.
Linki do dofollow i nofollow
Linki zewnętrzne również możemy podzielić na dwa typy ze względu na ich wpływ na SEO.
- Link dofollow – standardowy odnośnik prowadzący do zewnętrznej witryny. Roboty internetowe podążają za wskazanym adresem URL, przekazując mu pozytywne właściwości SEO.
- Link nofollow – odnośnik z atrybutem rel="nofollow", który nie zezwala robotom internetowym na otwarcie adresu URL strony, przez co nie ma wpływu na jej SEO.
Obecność atrybutu można łatwo sprawdzić za pomocą narzędzi deweloperskich przeglądarki, badając kod źródłowy strony.
Profil linków
W celu ustalenia pozycji strony w wyszukiwarce brany jest cały zbiór odnośników ze wszystkich źródeł w internecie (profil linków).
Biorąc pod uwagę, że linki dofollow niosą więcej korzyści dla SEO, powinno się zamieszczać tylko i wyłącznie takie linki – nic bardziej mylnego. Jedynie naturalny stosunek linków dofollow i nofollow wpłynie pozytywnie na pozycjonowanie.
Z biegiem czasu nasza strona będzie zyskiwać różnego rodzaju linki (również nofollow). Warto więc zadbać, aby stosunek linków nie sprawiał wrażenia sztucznego i był zachowany mniej więcej na tym samym poziomie. W tym celu możemy skorzystać z takich narzędzi jak: Ahrefs Website Authority Checker.
Więcej nie znaczy lepiej
Pozyskanie dużej ilości linków w krótkim czasie może wzbudzić podejrzenie u wyszukiwarek, czy na pewno zostały one zamieszczone w naturalny sposób. Z tego powodu należy unikać podejrzanych firm pozycjonerskich i różnych generatorów oferujących dodanie kilkuset lub nawet kilku tysięcy linków w ciągu jednego dnia, gdy zwykle zyskujemy ich kilka.
Taki proces budowania linków może zostać uznany przez wyszukiwarki za spam i nie przyniesie żadnych korzyści dla SEO lub nawet obniży ranking strony, który ciężko będzie potem odzyskać.
Gdzie zamieszczać linki?
Link buildingiem zajmuje się wiele agencji SEO, lecz jeśli chcemy robić to samodzielnie, możemy skorzystać z takich miejsc jak:
- Portale społecznościowe
- Katalogi stron internetowych
- Fora dyskusyjne
- Blogi
- Artykuły
- Lokalne katalogi firm
Podsumowanie
Budowanie linków to długotrwały i systematyczny proces. Bywa, że w przypadku dużej konkurencji na efekty trzeba czekać miesiącami. Jeśli nasza strona jest interesująca i udostępniamy na niej wartościowe treści, to z biegiem czasu sama pozyska wiele odnośników. Chcąc przyśpieszyć ten proces, pamiętaj o tym, aby nie zaburzyć jego autentyczności, na którą wyszukiwarki zwracają ogromną uwagę.